آیفون تصویری

آیفون تصویری یا همان درب باز کن تصویری درب ورودی ساختمان 

امروزه با استفاده از دربازکن تصویری قادر خواهید بود مراجعه کننده را مشاهده کنید، با وی صحبت کنید و در ساختمان را باز کنید. با کمی جستجو در میان دسته های مختلف درب باز کن رنگی می توانید انواع آن را مشاهده و به روز ترین لیست قیمت آیفون تصویری را دریافت کنید.

آیفون تصویری به انگلیسی Video Door Phone محصولی است که می توان به راحتی آن را جایگزین آیفون های صوتی قدیمی دانست. در فاصله زمانی نه چندان دور این محصول یک کالای لوکس به شمار می رفت و در کمتر خانه ای یافت می شد. بالا بودن قیمت آن، نبودِ تنوع زیاد و همین طور عدم احساس نیاز به چنین محصولی، آن را به یک کالای خاص تبدیل کرده بود. امروزه اما با توجه به جایگاه گسترده تکنولوژی در زندگی روزمره، استفاده و خرید دربازکن رنگی به امری عادی بدل شده است. حالا تقریبا در تمامی ساختمان ها اعم از مسکونی و یا تجاری از این ابزار ارتباطی استفاده می شود. این محصول قابلیت نمایش تصاویر بیرون از ساختمان را به روی نمایشگری درون ساختمان دارد و پاسخگو می تواند به راحتی علاوه بر برقراری ارتباط صوتی با مراجعه کننده، تصویر او را نیز مشاهده نماید. آیفون تصویری به عنوان کالایی ضروری و نیاز هر خانه ای به شمار می آید، انتخاب یک دربازکن مناسب با توجه به مدل های مختلف و کارکرد و ویژگی هایی از قبیل ارتباط بین واحدها، ارتباط با واحد نگهبانی، اندازه ی صفحه نمایش، لمسی یا غیر لمسی بودن، امکان اتصال به خط تلفن، حافظه ذخیره سازی عکس و فیلم مراجعه کننده یا حتی انتخاب مدلی بدون حافظه نیاز به دقت و بررسی دارد، کارشناسان فروش هوراد الکترونیک می توانند در انتخاب مدلی مناسب با نیاز های شما در کنارتان باشند.

 

آیفون تصویری ها چه قابلیت هایی دارند؟

کارخانه تکنما و سوزوکی و سیماران و الکتروپیک با عرضه انواع آیفون تصویری در اندازه های مختلف از 2.5 اینچ تا 10 اینچ در بازار ایران دارای بیشترین تنوع در تولیدات دربازکن های تصویری می باشند. این آیفون های تصویری دارای امکانات روز از قبیل حافظه عکس و فیلم برداری از مخاطب، ارتباط داخلی بین واحد ها، ارتباط با نگهبانی، انتخاب ملودی، دما سنج، تقویم شمسی و میلادی، دفتر تلفن، پشتیبانی از دوربین مدار بسته، مدیریت از راه دور به وسیله تلفن همراه و بسیاری از امکانات دیگر... در ادامه مطلب به معرفی انواع و ویژگی های درب بازکن تصویری می پردازیم.

 

اجزای اصلی آیفون تصویری

  • پنل آیفون
  • گوشی یا مانیتور
  • منبع تغذیه
  • قفل در باز کن

 

آیفون تصویری و قطعات نصب

قسمت های اصلی پنل آیفون تصویری شامل :

 

۱- صفحه فلزی پنل آیفون تصویری از جنس آلومنیوم آلیاژی می باشد و دور آن لاستیکی برای جلوگیری از نفوذ آب قرار داده شده است

۲- شیشه محافظ لنز آیفون تصویری؛ برای اینکه تاثیر نور خورشید بر روی لنز کمتر باشد، این شیشه را تعبیه کرده اند

۳- دوربین آیفون تصویری؛ این دوربین وظیفه دریافت تصویر در دو نوع رنگی و سیاه و سفید را بر عهده دارد

۴- LED های دریافت کننده نور مادون قرمز؛ این ویژگی باعث می شود که در شب بتوانید تصویر خوبی را ببینید

۵- بلند گو برای پخش صدا

۶- شستی برای زنگ زدن به تعداد طبقات

۷- میکروفون برای منتقل کردن صدا به گوشی

۸- پیچ های تنظیم دوربین

۹- ترمینال های اتصال سیم مانیتور در پشت پنل

 

موارد مهم هنگام خرید آیفون تصویری چیست؟

انتقال تصویر شخص تماس گیرنده برای واحد

امکان ضبط و ذخیره سازی عکس و فیلم شخص تماس گیرنده

در برخی از مدل ها حتی ماژول منشی (یعنی قابلیت ضبط صدا هم وجود دارد)

ارتباط صوتی بین واحد ها و امکان ارتباط با واحد نگهبانی و باز کردن درب پارکینگ (ماشین رو)

دایورت زنگ واحد به روی زنگ همسایه (در صورت مسافرت)

دایورت تماس آیفون تصویری روی تلفن ثابت و حتی روی موبایل

باز کردن درب در صورت نبودن داخل منزل از شهر دیگر

امکان استفاده برای چندین درب ورودی و چندین دوربین مدار بسته و بسیاری قابلیت های دیگر

 

نکات پیش از خرید آیفون تصویری 

در این بخش اصطلاحات رایج در خرید ایفون تصویری را ممکن است با آن روبرو شوید توضیح داده شده است مانیتور حافظه دار و یا مانیتور بدون حافظه منظور از آیفون تصویری حافظه دار ، مانیتور دربازکنی است که امکان ذخیره عکس و یا فیلم از مراجعه کننده را در هنگام فشردن زنگ داشته باشد.

 

انواع حافظه آیفون تصویری

حافظه در درب بازکن تصویری به دو دسته حافظه داخلی و حافظه خارجی تقسیم بندی می شوند: حافظه داخلی به این معنی از است که تصاویر ذخیره شده کاربر در داخل خود مانیتور نگه داشته می شود. حافظه خارجی به این معنی است که برای ذخیره تصویر باید به آیفون تصویری خود یک عدد SD کارت جهت ذخیره تصاویر اضافه نمایید. اکثر آیفون های تصویری تکنما و سوزوکی دارای حافظه داخلی بوده و با اضافه کردن SD کارت امکان ذخیره فیلم 15 ثانیه ای همراه با صدای مراجعه کننده فراهم می گردد.

 

دو پنله بودن یا قابلیت اتصال به یک پل و یک دوبین مداربسته

دربازکن های تصویری ممکن است دارای یک یا دو ورودی پنل باشند، برای ساختمان هایی که دارای دو درب هستند یا به اصطلاح دو کله هستند حتما باید آیفون تصویری خریداری کرد که دارای دو ورودی پنل (دو پنله) باشد، همچنین می توان به ورودی پنل دوم دوربین مداربسته متصل کرد. البته تصاویر دوبین امنیتی را فقط به صورت زنده می توان مشاهده کرد و در آیفون تصویری امکان ذخیره فیلم های دوربین مداربسته وجود ندارد.

 

ضبط تصاویر بر روی حافظه 

تا همین چند سال پیش وجود حافظه برای آیفون یک خصوصیت ویژه به شمار می رفت و آن را تبدیل به محصولی خاص می کرد. اما امروزه می توانید این ویژگی را در خیلی از دربازکن ها ببینید. با وجود حافظه از هر مراجعه کننده یک عکس یا فیلم تهیه می شود و در صورتی که در منزل حضور ندارید، می توانید پس از بازگشت، از تمامی رفت و آمد ها مطلع شوید. برخی شرکت ها ضبط فیلم در محصول خود را با صدا همراه می کنند که این مورد هم در نوع خود نکته جالبی است. یک ویژگی دیگر اینکه در برخی آیفون ها امکان ضبط تصاویر خودکار تنها با حرکت از جلوی منزل هم ممکن است. این خصوصیت برای شرایطی که آن را برای باغ یا ویلای خود مورد استفاده قرار می دهید و مدت زمان کمی را در آن سپری می کنید بسیار مناسب است؛ چرا که می توانید تصاویر تمام افرادی را که در زمان نبود شما حرکتی مشکوک داشته اند یا چند بار از جلوی در خانه شما عبور کرده اند، ببینید.

 

باز کردن در پارکینگ

از دیگر ویژگی های درب باز کن می توان به قابلیت باز کردن پارکینگ توسط آن اشاره داشت. این قابلیت که به طور خاص در برخی انواع ایرانی آن یافت می شود، این امکان را فراهم می آورد که تنها با فشردن یک کلید بر روی مانیتور، ورودی پارکینگ باز شود. یک خروجی در پشت مانیتور قرار گرفته است که برای اتصال به قفل برقی در پارکینگ به کار می رود؛ شما می توانید آن را برای فراخوانی آسانسور به طبقه خود هم استفاده کنید.

 

نمایش تصاویر دوربین مداربسته توسط آیفون تصویری

یکی دیگر از قابلیت های دربازکن ها امکان اتصال به دوربین مدار بسته دوم می باشد. به این ترتیب که علاوه بر دوربینِ قرار گرفته به روی پنل، دوربین مداربسته دوم (که تصاویر دیگری مانند پارکینگ، لابی یا انباری واحد خودتان را نمایش می دهد) به مانیتور متصل شده و می توان هر دو تصویر را در داخل ساختمان مشاهده نمود.

 

برقراری ارتباط با نگهبانی یا ارتباط داخلی بین واحد ها با آیفون تصویری

امکان بر قراری ارتباط داخلی بین واحد ها هم از خصوصیات متداول در میان دربازکن های امروزی است. به این ترتیب با گرفتن شماره ای که برای هر واحد از ساکنین داخل ساختمان تعریف شده است، می توان با آن واحد ارتباط برقرار کرد. آیفون هایی که دارای این ویژگی هستند می توانند شماره واحد تماس گیرنده را بر روی مانیتور مقصد نمایش دهند. همچنین می توانید در آیفون هایی که امکان برقراری ارتباط با نگهبانی را دارند، با لابی ساختمان در ارتباط باشید و یا اینکه واحد نگهبانی با شما ارتباط برقرار کند.

 

نصب آیفون تصویری و نحوه سیم کشی

به طور کلی روش نصب درب باز کن برای بیشتر برند ها به صورت یکسان انجام می گیرد، با این حال لازم است شرایط و استاندارد های نصب برای هر شرکت به طور جداگانه بررسی شود. نکته قابل توجه اینکه بهتر است برای ساختمان های نوساز و یا در حال ساخت، از قبل برند مورد نظر انتخاب شود تا سیم کشی بر اساس همان سیستم باشد. لازم به ذکر است که نصب دربازکن تنها باید توسط نصاب حرفه ای و آموزش دیده انجام گیرد. در نظر داشته باشید که کابل سیم کشی آیفون تصویری باید به صورت 06 فویل دار باشد. اهمیت استفاده از کابل فویل دار این است که این امکان وجود دارد که بنا به هر دلیلی (مانند وجود کابل فشار قوی در نزدیکی آن) بر روی کابل ها نویز ایجاد شود. وجود فویل می تواند به عنوان یک محافظ از ایجاد این نویز جلوگیری کند. نکته دیگر در رابطه با سیم کشی اینکه بر اساس تعداد واحد ها، نوع ساختمان و مسیر لوله گذاری برای ساختمان، می توان از کابل های 2 زوج، 4 زوج، 4 زوج، 6 زوج، 8 زوج، 10 زوج و یا 20 زوج استفاده نمود. عموما در ساختمان هایی که عمر آن ها به بیش از 10 سال می رسد، برای برقراری ارتباط با آیفون ها (که غالبا صوتی بودند) از کابل های تلفنی استفاده شده اند. بنابراین باید کابل های این ساختمان ها تعویض گردد؛ به این خاطر که تضمینی وجود ندارد که با کابل های قدیمی کیفیت تصاویر ایجاد شده حتی با بهترین نوع آیفون و پنل دم دری، در سطح بالایی قرار بگیرد.

 

گارانتی آیفون تصویری تکنما و سوزوکی

یکی از مهمترین مسائل در هنگام خرید یک محصول، توجه به میزان گارانتی آن است. گارانتی یک آیفون تضمین کننده میزان کارکرد آن است و بالاتر بودن عدد آن خیال خریدار را راحتتر می کند. شرکت های سازنده آیفون گارانتی بین یک تا سه سال برای محصولات خود در نظر می گیرند که در طی این مدت تمامی خدمات لازم برای کارکرد بهتر محصول را در اختیار شما قرار می دهند. نکته بسیار مهم در این مورد اینکه در نظر داشته باشید شرکت های فروشنده آیفون ها مسئولیتی در قبال گارانتی آن ندارند، چرا که تنها به عنوان واسط بین تولید کننده و مصرف کننده قرار می گیرند. برای دریافت خدمات باید با شماره تلفنی که در برگه گارانتی آیفون شما درج شده است تماس بگیرید تا با کارشناسان خدمات پس از فروش ارتباط برقرار کنید.

 

سوالات متداول آیفون تصویری قیمت، فروش و نصب

 

تفاوت آیفون تصویری ها در چیست؟

بزرگترین تفاوت در انتخاب آیفون تصویری در اندازه صفحه نمایش می باشد. هر چقدر صفحه نمایش بزرگتر شود، قیمت محصول نیز بالاتر می رود. اما می توان امکانات دیگری را در قیمت محصول دخیل دانست. مثلا حافظه ذخیره عکس یا فیلم و همچنین ارتباط داخلی بین واحد ها و همچنین ارتباط آیفون به خط تلفن و وای فای که به تازگی به برخی از دربازکن ها اضافه شده است.

کدام شرکت بهترین سازنده آیفون تصویری است؟

این سوال نمی توان به صورت قطع جواب داد. اما توصیه ما برای ساختمانهای بالای 20 واحد محصولات شرکت تکنما و سیماران است. برای واحد های کمتر از 20 واحد محصولات سوزوکی و الکتروپیک که سابقه و گارانتی بالایی دارند می تواند الویت قرار بگیرد و اگر قیمت محصول ملاک است سوزوکی و تکنما پیشنهادهای جذابی ارائه می دهند. البته تکنما همواره محصولات باکیفیتی در رنج قیمت بالا ارائه می دهد که در ساختمانهایی با هر تعداد واحد قابل استفاده می باشد.

برای نصب دربازکن تصویری می بایست از چه سیمی استفاده نمود؟

اکثر کمپانی ها تاکید می کنند که می بایست از کابل زوجی 0.6 فویل دار برای ساختمان استفاده نمود. اما برای چگونگی سیم کشی و تعداد سیم های مورد نیاز هر شرکت استانداردهای خاص خود را دارد. مثلا تکنما تنها به هفت رشته سیم برای یک برج نیاز دارد و الکتروپیک برای هر واحد به یک کابل دو زوج نیاز دارد. بنابراین قبل از خرید در مورد سیم کشی از کارشناسان کمک بگیرید.

حافظه دربازکن به چه کار می آید؟

در برخی اماکن نیاز است که تصویر شخصی که با واحد تماس میگیرد ضبط شود و یا به دلیل اینکه صاحب خانه در زمان خاصی مثل صبح تا بعد از ظهر در منزل حضور ندارند و می خواهد بداند چه کسانی با او کار داشتند، می توانند از مدلهای با حافظه استفاده نمایند تا پس از حضور در خانه تصاویر مراجعه کنندگان را در مانیتور مرور نمایند.

امکان استفاده از مانیتور تصویری و گوشی صوتی به طور همزمان در یک ساختمان وجود دارد؟

بله، در برخی از ساختمان ها که تعدادی از واحد ها مایل به استفاده از مانیتور تصویری نیستند می توانید از گوشی صوتی موازی با تصویر سوزوکی استفاده نمایید.

آیا می توان محصولات آیفون تصویری برندهای تکنما و سوزوکی را با محصولات سایر برند ها به صورت ترکیبی نصب نمود؟

برخی محصولات برندهای دیگر امکان اتصال به آیفون های تصویری تکنما و سوزوکی را دارند، جهت اطمینان از انجام این کار با کارشناسان هوراد الکترونیک تماس حاصل فرمایید.

آیا امکان انتخاب مانیتورها با صفحه نمایش های مختلف در یک ساختمان فراهم است؟

بله، اگر تمامی مدل های انتخابی از یک برند باشند امکان انتخاب دربازکن هایی با صفحه نمایش های مختلف در یک ساختمان فراهم است.

آیفون تصویری فعلی ما سیاه و سفید است ، آیا می توانم مانیتور واحد خود را به صورت انفرادی رنگی کنم؟

برای این منظور می بایست لنز پنل تعویض شده و مانیتور داخل واحد نیز تعویض گردد، حتما قبل از انجام این کار با کارشناسان هوراد دیجیتال تماس حاصل نمایید.

اینماد